SOAP Wiki
Advertisement
Languages
English català Deutsch español français galego italiano 日本語 polski português русский Türkçe 中文(简体) 中文(繁體)

Program politikaları ve yönergeleri

Spam Görev Gücü üyeleri Fandom'da "bakım" rolüne sahiptir. Bunun anlamı, bu gönüllülerin yerel viki içeriği, politikaları veya site tartışmaları üzerinde hiçbir söz hakkı olmamasıdır. Tipik bir vikiden veya kendi inanç ve geleneklerinden farklı olsalar bile yerel viki politikalarına ve yönergelerine saygı göstermelidirler.

Gönüllülerin Fandom çevresinde yerel veya küresel olarak engellendiğine dair ciddi bir kaydı olmamalıdır. Kriterler duruma göre belirlenir.

Bir vikide ne zaman eylem yapılmalı

Spam Görev Gücü üyeleri, aşağıdaki durumlarda yalnızca bir vikiye yardımcı olmalıdır:

 • …temizlenmesi gereken bariz çapraz viki vandalizm;
 • …vandallarla ilgili bir sorun ve onları engellemek için yerel hizmetliler yok veya aktif değil;
 • …bariz spam, özellikle de iş başında olduğu bilinen bir çapraz viki spam botu varsa;
 • Fandom Topluluk Ekibi'nden vikiler arası bakım görevlerinde yardım talebi

Genel bir kural olarak, gönüllüler, hizmetlerinin normalde gerekli olmaması nedeniyle çok aktif veya büyük vikilerden kaçınmalıdır (gerçi küresel araçlar tüm vikilerde otomatik olarak değişiklik yapabilir).

Genel kurallar

 • Her şeyden önce, size olumsuz yanıt verseler bile düzenleyici arkadaşlarınıza karşı daima kibar ve nazik olun.
 • Yerel toplulukların ne yaptığınızı bilmesi için jargon içermeyen net düzenleme özetleri kullanmayı unutmayın.
 • Bir 'spam' veya vandalizm sayfasını silerken lütfen 'içerik:' otomatik düzenleme özet metninin üzerine kendi özetinizi yazın. Bu, kötüye kullanım amaçlı içeriğin son değişikliklerde ve günlüklerde görünmemesi için yapılır.
 • Ayrıca, kötüye kullanımla adlandırılmış hesaplar tarafından yapılan düzenlemeleri (geri almanın aksine) elle geri alın, böylece bu kullanıcı adları günlüklerdeki otomatik düzenleme özetlerinde görünmez.
 • Yerel bir hizmetli sizi geri döndürürse, eylemini geri almayın. Bunun yerine bir personel görüşü alın. Unutmayın, yerel topluluklarla anlaşmazlıklara veya çakışmalara 'yapmayın.
 • Hepsinden önemlisi, iletişim kurun! Hepimiz her gün yapsak da bazen bazı durumlarda gözden kaçabiliyor. Bir eylemin hoş karşılanıp karşılanmadığı konusunda şüpheniz varsa veya biri işinize itiraz ederse, konuyu kibar ve dostane bir şekilde tartışmak için kullanıcı tartışma sayfalarını, Topluluk Portalını, Forumları veya Ana Sayfa tartışmasını kullanın. Bir bütün olarak Fandom'un bir temsilcisi olduğunuzu unutmayın. Bazı kullanıcılar daha geniş topluluğa aşina olmayabilir, bu nedenle sizinle olan etkileşimleri, topluluklarının dışındaki biriyle ilk etkileşimleri olabilir. Bunun onlar için hoş veya en azından nazik bir deneyim olduğundan emin olmaya çalışın. Yine, herhangi bir nedenle iletişim başarısız olursa, sadece durun; bir nefes alın, başka bir deneyimli kullanıcıdan bilgi isteyin veya yöneticilere konumlarını anladığınızı ve gelecekte başka bir ihtiyaç ortaya çıkarsa hazır olduğunuzu söyleyin.
 • Son olarak, yerel hizmetli görevlerinin yerel hizmetliler tarafından halledilmesi gerektiğini lütfen unutmayın. Bir viki aktif olmadığı sürece, mevcut hizmetliler yoktur veya sizden yardım isteniyorsa, yerel hizmetlilerin işlerini yapmasına izin verin. Bu, toplulukların Spam Görev Gücü'nü "sorumlu olmak" yerine bir "varlık" olarak görmelerine yardımcı olur. Bu, özellikle Memory Alpha veya FFXIClopedia gibi yerleşik bir hizmetli grubuna sahip büyük vikiler için geçerlidir.
Advertisement