SOAP Wiki
Advertisement
Languages
English català Deutsch español français galego italiano 日本語 polski português русский 中文 中文(台灣)‎ Türkçe

Program politikaları ve yönergeleri

Spam Silme ve Önleme, Fandom'da "bakım" rolüne sahiptir. Bunun anlamı, bu gönüllülerin yerel viki içeriği, politikaları veya site tartışmaları üzerinde söz sahibi olmadıklarıdır. Tipik bir vikiden veya kendi inanç ve geleneklerinden farklı olsalar bile yerel viki politikalarına ve yönergelerine saygı göstermelidirler.

Gönüllüler, Fandom çevresinde yerel veya küresel olarak engellenme konusunda ciddi bir sicile sahip olmamalıdır. Kriterler duruma göre belirlenir.

Bir vikide ne zaman işlem yapılmalı

Spam Silme ve Önleme üyeleri, aşağıdaki durumlarda bir viki yalnızca yardım etmelidir:

 • …temizlenmesi gereken bariz çapraz viki vandalizm;
 • …vandallarla ilgili bir sorun ve onları engellemek için yerel hizmetliler mevcut veya etkin değil;
 • …bariz spam, özellikle iş yerinde bilinen bir çapraz viki spambotu varsa;
 • Fandom Topluluğu Ekibi'nden, vikiler arası bakım görevlerinde yardımcı olma isteği

Genel bir kural olarak, hizmetlerinin normalde gerekli olmaması nedeniyle gönüllüler çok aktif veya büyük vikilerden kaçınmalıdır (küresel araçlar tüm vikilerde otomatik olarak değişiklik yapabilir).

Genel yönergeleri

 • Her şeyden önce, size olumsuz yanıt verseler bile, editör arkadaşlarınıza karşı her zaman kibar ve nazik olun.
 • Yerel toplulukların ne yaptığınızı bilmesi için, jargon içermeyen net düzenleme özetleri kullanmayı unutmayın.
 • Bir 'spam' veya vandalizm sayfasını silerken lütfen kendi özetinizle birlikte 'içerik:' otomatik düzenleme özet metninin üzerine yazın. Bu, kötüye kullanım amaçlı içeriğin son değişikliklerde ve günlüklerde görünmemesi için yapılır.
 • Ayrıca, kötüye kullanım olarak adlandırılmış hesaplar tarafından yapılan düzenlemeleri (geri alma kullanmanın aksine) elle geri alın, böylece bu kullanıcı adları günlüklerdeki otomatik düzenleme özetlerinde görünmez.
 • Yerel bir hizmetli size geri alırsa, eylemlerini tersine çevirmeyin. Bunun yerine bir personel görüşü alın. Unutmayın, yerel topluluklarla ihtilaflara girmeyin.
 • En önemlisi, iletişim kurun! Hepimiz bunu her gün yapsak bile, bazen bazı durumlarda gözden kaçabilir. Bir eylemin memnuniyetle karşılanıp karşılanmayacağı konusunda şüpheniz varsa veya birisi çalışmanıza itiraz ederse, konuyu kibar ve dostane bir şekilde tartışmak için kullanıcı mesaj sayfalarını, Topluluk Portalını, Forumları veya Ana Sayfa tartışmasını kullanın. Bir bütün olarak Fandom'un temsilcisi olduğunuzu unutmayın. Bazı kullanıcılar daha geniş bir topluluğa aşina olmayabilir, bu nedenle sizinle olan etkileşimleri, topluluklarının dışından biriyle ilk etkileşimleri olabilir. Bunun onlar için hoş veya en azından nazik bir deneyim olduğundan emin olmaya çalışın. Yine, iletişim herhangi bir nedenle başarısız olursa, durun; Biraz soluklanın, deneyimli başka bir kullanıcıdan fikir isteyin veya hizmetlilere pozisyonlarını anladığınızı ve başka bir ihtiyaç olursa gelecekte müsait olacağınızı söyleyin.
 • Son olarak, lütfen yerel sysop görevlerinin yerel hizmetliler tarafından yerine getirilmesi gerektiğini unutmayın. Bir viki etkin olmadığı sürece, mevcut hizmetli yoktur veya sizden yardım etmeniz istenir, ardından yerel hizmetlilerin işlerini yapmasına izin verin. Bu, toplulukların Spam Görev Gücünü "sorumlu olmak" yerine "varlık" olarak görmelerine yardımcı olur. Bu, Memory Alpha veya FFXIClopedia gibi yerleşik bir yönetici grubuna sahip büyük vikiler için özellikle doğrudur.
Advertisement